Zobacz także:

Pompy ciepła

Fotowoltaika

Rekuperacja

FAQ

1. Co to jest fotowoltaika?

Fotowoltaika odnosi się do bezpośredniej konwersji promieniowania słonecznego w nergię elektryczną. Odbywa się to poprzez efekt fotowoltaiczny. Ogniwa słoneczne są wytwarzane z materiału półprzewodnikowego - krzemu.

2. Jakie są rodzaje paneli fotowoltaicznych?

 Główne technologie fotowoltaiczne to panele monokrystaliczne, polikrystaliczne oraz cienkowarstwoe. Trzy rodzaje różnią się pod względem wyglądu i sposobu produkcji jak również efektywności. 
 Panele monokrystaliczne są wykonane z monokryształu krzemu jak sugeruje ich nazwa. Są to tradycyjne panele słoneczne. Ich wydajność jest wyższa niż paneli polikrystalicznych. 
 Panele polikrystaliczne składają się z wielu mniejszych kryształów. Są minimalnie mniej wydajne jednak są tańsze w produkcji od paneli monokrystalicznych. 
Tak zwane panele cienkowarstwoe są najmniej wydajne. Ze względu na bardzo cienką warstwę silikonu wymagają dużej powierzchni aby osiągnąć okresloną moc. Wymagaja ponadto droższego systemu mocowania co łącznie powoduje, że są obecnie znacznie rzadziej stosowane.

3. Dlaczego muszę zainstalować falownik (inwerter)?

Panele słoneczne wytwarzają prąd stały. Polska sieć elektryczna jest przeznaczona do prądu  230V/50Hz prądu przemiennego. Dlatego inwerter jest potrzebny do przekształcenia prądu stałego wytwarzanego przez panele słoneczne na prąd zmienny o parametrach zgodnych z siecią publiczną. Falownik również dobiera niedobór energii z sieci oraz oddaje nadwyżki do sieci energetycznej. Nowoczesne falowniki posiadają bardzo dużą sprawność  na poziomie nawet do 98%. Falownik ma zasadnicze znaczenie dla ogólnej wydajności systemu i powienien byc dopasowany do pozostałych elementów.

4. Czy zestaw fotowoltaiczny zawiera akumulatory?

 Oprócz systemów fotowoltaicznych podłączonych do sieci istnieją systemy autonomiczne, które magazynują wyprodukowaną energię w specjalnie dobranych akumulatorach. Systemy autonomiczne pozwalają na zasilanie energią wszędzie tam, gdzie nie ma dostępu do sieci publicznej - szczególnie w krajach Trzeciego Świata, schroniskach, domkach letniskowych jak również systemy zasilania dla szpitali, straży pożarnej czy szkół. Systemy autonomiczne są również używane do oświetlenia ogrodowego, parkometrów czy też automatów biletowych. W przypadku domowych systemów fotowoltaicznych najbardziej opłacalnym rozwiązaniem jest system podłączony do sieci, w którym nie występują drogie akumulatory. Sieć publiczna stanowi nasz akumulator energii. System fotowotlaiczny automatycznie pobiera brakującą energię z sieci a nadwyżki może oddawać do sieci.  

5. Czy fotowoltaiką można podgrzewać wodę?

Energia słoneczna wykorzystywana do podgrzewania ciepłej wody jest często mylona z fotowoltaiką. W przeciwieństwie do fotowoltaiki kolektory słoneczne wykorzystują promienie słoneczne do produkcji ciepła zamiast elektryczności. W poszczególnych domach, słoneczna energia cieplna może być użyta by podgrzewać wodę. Jednakże systemy fotowoltaiczne w powiększonej wersji mogą ogrzewać wodę bardziej efektywnie niż energia kolektorów.  

6. Czy w Polsce jest wystarczająco dużo słońca do produkcji prądu?

Polska otrzymuje średnio 1100W/m2 energii promieni słonecznych na metr kwadratowy, czyli tele by ekonomicznie obsługiwać instalacje tak małe jak 10 metrów kwadratowych. Słońce nie zawsze musi świecić by system pracował. W warunkach zachmurzenia, nowoczesne panele mogą równiż konwertować promieniowanie słoneczne w energię elektryczną a różnice w produkcji w przeciągu roku dla różnych lokalizacji na terenie Polski nie są znaczne, dlatego warto korzystać z systemu fotowoltaicznego w dowolnym miejscu Polski. 

7. O ile mniej energii elektrycznej wytworzy mój system w okresie zimowym?

Bez wątpienia, najbardziej energetyczne są miesiące letnie, ze względu na dłuższe dni i większą ilość promieniowania słonecznego. Jednak energia produkwoana przez elektrownie fotowoltaiczną jest wytwarzana całyu rok, również zimą. Efektywność systemu fotowoltaicznego zwiększa się nawet zimą, ponieważ panele działają lepiej w niższych temperaturach.  

8. Czy mój dach jest odpowiedni dla systemu fotowoltaicznego?

Jeśli posiadasz dziesięć metrów kwadratowych połączonych powierzchni dachu, to już warto zainwestować w system fotowoltaiczny. Orientacja i nachylenie dachu są również ważnymi czynnikami, które należy rozważyć. Zgodnie z zasadą w Polsce: dach powinien być skierowany między połdniowym-wschodem a południowym-zachodem, a jego nachylenie powinno wynosić od 20 do 50 stopni.  

9. Jak wygląda gwarancja?

Na kompletny system PV udzielamy 10 letniej gwarancji produktowej. Na panele fotowoltaicznej producent udziela 10 lat gwarancji produktowej oraz 25 lat gwarancji na wydajność modułów.Inwertery SMA, FRONIUS, KACO - standardowa 5 letnia gwarancja oraz możliwość jej wydłużenia do 25 lat.Dobrze zaprojektowany system ma żywotność min. 30 lat. Są systemy, które pracują już ponad 30 lat mimo, że były wykonywane w czasach, w których fotowoltaika nie była aż tak rozwinięta jak dzisiaj.  

10. Czy warto produkować energię dla własnego zużycia?

Na pewno tak. Im więcej energii słonecznej zużyjesz, tym mniej będziesz musiał kupić od dostawcy energii, dodatkowo można przejść na niższą taryfę by pobierać w nocy z sieci publicznej po jeszcze niższej cenie. A ponieważ ceny energii będą prawdopodobnie wzrastac w przyszłości, twoje oszczędności również wzrosną.  

11. Ile wynosi okres zwrotu dla systemu fotowoltaicznego?

Produkcja i wydajność dzisiejszych instalacji słonecznych stały się na tyle skuteczne, że domowe systemy fotowoltaiczne mogą zwrócić się już po 6 latach. Chociaż wydajność energetyczna zmniejsza się nieznacznie na przestrzeni lat, to nowoczesna instalacja fotowoltaiczna o wysokiej jakości może dostarczyć stałe uzyski przez okres do 35 lat.


Kalkulator kosztów

Oblicz zyski wynikające z tego rozwiązania.

Sklep internetowy

Zapoznaj się z naszym asortymentem w sprzedaży.

Kalkulator słoneczny

Sprawdź zysk mocy w przeliczeniu rocznym.
© Copyright 2016 4EnergyTomika
Wszelkie prawa zastrzeżone | Kontakt
Wykonanie: urbisoft.pl