Zobacz także:

Pompy ciepła

Fotowoltaika

Rekuperacja

Dla Rolnika

OPŁACALNOŚĆ NA DŁUGIE LATA.

NIE PAŁĆ PODATKU ROLNEGO PRZEZ 15 LAT

Hodowcy i Gospodarze rolni to Duzi odbiorcy energii, na dachach budynków gospodarczych istnieje wiele już instalacji fotowoltaicznych. Jakie zalety i z czego wynika wzrost takiej popularności fotowoltaiki dla rolnika? Jakie aktualnie są ulgi i dofinansowania które może otrzymać gospodarstwo rolne, a zdecyduje się na montaż paneli słonecznych ?

Fotowoltaika u rolnika – rachunki za prąd
Prąd to częste bo aż 20%  ponoszonych kosztów przez gospodarstwo rolne. Rolnicy jak i hodowcy na co dzień korzystają z wielu energochłonnych maszyn. Mechanizacja rolnictwa i rosnącą ilość maszyn działających z wykorzystaniem energii elektrycznej w gospodarstwach rolnych to fakt rosnącego zużycia. Im większe i bardziej zaawansowane technologicznie gospodarstwo, tym Gospodarz ponosi wyższe koszty za zużytą energię. Wysokość rachunków waha się od kilkuset złotych miesięcznie do nawet kilku tysięcy złotych za jeden okres rozliczeniowy. Wszystko zależne jest od wielkości gospodarstwa, używanych maszyn oraz profilu działalności rolniczej. Koszty prądu dla rolników są bardzo wysokie i pochłaniają większą część budżetu rolników.


SAME KORZYŚCI

FOTOWOLTAIKA U ROLNIKA – ZALETY

Panele słoneczne wytwarzają energię elektryczną, dzięki której gospodarstwo może korzystać cały rok. Wytwarzana energia z promieni słonecznych zużywana jest na bieżące potrzeby, a nadwyżki “magazynują się” w sieci energetycznej. 80% nadwyżki z fotowoltaiki wróci do gospodarstwa rolnego wieczorami i zimą, kiedy dni i miesiące są krótsze i produkcja niższa. Rozwiązanie własnej elektrowni to także bardzo dobre zabezpieczenie przed wzrostem cen energii elektrycznej.
Gospodarz płacący podatek rolny może odliczyć 25% wartości inwestycji w panele fotowoltaiczne od podatku rolnego.
Opodatkowaniu podatkiem rolnym podlegają grunty sklasyfikowane jako użytki rolne lub jako grunty zadrzewione na użytkach rolnych. Ulga inwestycyjna dla rolnika inwestującego w panele fotowoltaiczne przyznawana jest po zakończeniu inwestycji i polega na: odliczeniu ¼ kwoty instalacji fotowoltaicznej od należnego podatku rolnego, 25% ulgi od nakładów inwestycyjnych udokumentowanych rachunkami. Kwota ulgi inwestycyjnej, która nie została wykorzystana przez podatnika przechodzi na jego następców i może zostać rozliczona w ciągu 15 lat od zakończenia inwestycji.


ROLNIKU ODBIERZ SWOJĄ DOTACJĘ

DOTACJA DLA ROLNIKA - "AGROENERGIA" 

To program, dzięki któremu Hodowca badź rolnik rolne może starać się o dotację lub pożyczkę z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. 
Wielkość Budżetu „AgroEnergia” opiewa na 200 milionów złotych. 
Budżet podzielony jest na dwie części, 120 mln zł stanowią pożyczki, a 80 mln zł zostanie przeznaczone na wsparcie bezzwrotne, czyli dotacje. W przypadku dofinansowania, jego maksymalna wysokość może pokryć aż do 40% kosztów kwalifikowanych. Dofinansowaniu podlegają inwestycje w odnawialne źródła energii elektrycznej i energii cieplnej, takie jak: instalacje fotowoltaiczne, kolektory słoneczne, elektrownie wiatrowe i wodne, a także pompy ciepła i magazyny energii. Jakie są jego główne założenia? Więcej informacji na naszym blogu.

Rolnicy inwestują – czas zwrotu
Inwestycja w instalację fotowoltaiczną zwraca się w 7-8 lat, po tym okresie czasu wysokość rachunków spada do opłat za przesył, a energia słoneczna jest w pełni darmowa. Fotowoltaika to inwestycja na lata, instalacja będzie działała bezawaryjnie przez minimum 30 lat. Dzięki temu gospodarstwo jest zabezpieczone przed podwyżkami cen prądu i zyskuje niezależność energetyczną na pokolenia.


Kalkulator kosztów

Oblicz zyski wynikające z tego rozwiązania.

Sklep internetowy

Zapoznaj się z naszym asortymentem w sprzedaży.

Kalkulator słoneczny

Sprawdź zysk mocy w przeliczeniu rocznym.
© Copyright 2016 4EnergyTomika
Wszelkie prawa zastrzeżone | Kontakt
Wykonanie: urbisoft.pl