Kolektor pionowy i poziomy
Głównym zadaniem kolektora pionowego lub poziomego pompy ciepła jest gromadzenie energii zużywanej podczas pracy pompy. Mamy kilka rodzajów kolektorów, które można wykorzystać do pozyskiwania energii w niemal każdych warunkach. Energia pochodzi z ziemi, wody lub skały. Kolektor można zbudować w oparciu o dowolne z tych źródeł ciepła, liczy się tylko cena takiego projektu. Każdy system charakteryzuje się innymi parametrami pracy, dlatego zazwyczaj istnieje możliwość wyboru najkorzystniejszego systemu, dzięki któremu inwestorzy osiągną oczekiwane rezultaty.
Kolektor gruntowy pionowy - wiercenie otworów pod pompy ciepła.
Posiadamy wiertarkę (wiertarkę), która może wiercić pionowe otwory pod pompę ciepła. Studnie jako dolne źródło ciepła to najbardziej wydajne i ekonomiczne systemy, w których urządzeniem grzewczym jest pompa ciepła. Głównymi zaletami montażu pionowych kolektorów gruntowych jest to, że system charakteryzuje się dużą sprawnością cieplną (temperatura gruntu nie jest niższa niż 4°C), system grzewczy jest bardzo wydajny i nie wymaga dużych powierzchni. Nasza firma wykonuje wiercenia pionowe w instalacjach pomp ciepła.
Wytyczne dotyczące wierceń są kluczowym aspektem każdego projektu wiertniczego. Zawierają one zestaw instrukcji, których należy przestrzegać, aby zapewnić bezpieczeństwo i wydajność na miejscu. Wytyczne te mogą zawierać szczegółowe informacje na temat używanego sprzętu i maszyn, budowy geologicznej miejsca, głębokości odwiertu oraz rodzaju stosowanej płuczki wiertniczej. Przestrzeganie tych protokołów zmniejszy ryzyko wypadków i złagodzi wszelki negatywny wpływ na środowisko.
Pionowy gruntowy wymiennik ciepła
To metoda wykorzystania energii cieplnej zmagazynowanej w ziemi do regulacji temperatury budynków. Mechanizm ten polega na wykorzystaniu odwiertu wywierconego w ziemi, w którym system rur o zamkniętym obiegu przekazuje ciepło do lub z gruntu w celu utrzymania pożądanej temperatury. Technikę tę często wykorzystuje się w geotermalnych systemach grzewczych i chłodniczych, które cieszą się coraz większą popularnością przy budowie budynków energooszczędnych. Zakłada się, że zainstalowanie pionowego gruntowego wymiennika ciepła w pompie ciepła zapewni moc chłodniczą od 40 do 50 watów na metr studni. Kolektor gruntowy zbudowany jest z rur polietylenowych umieszczonych w odwiertach i połączonych od dołu w kształcie litery U. Studzienki są połączone ze sobą w szereg pętli. Odcinki pionowe łączące studnie należy umieścić na głębokości od 1,4 do 1,5 metra. Zwykle odległość między studniami wynosi od 4 do 5 metrów. Chociaż możliwe jest wiercenie głębiej, zwykle głębokość odwiertów wynosi około 100 metrów.
Poziomy kolektor gruntowy
To system stosowany w ogrzewaniu i chłodzeniu geotermalnym. Bezpośrednie otoczenie Twojego domu jest bogate w energię, którą można wykorzystać do wielu celów, w tym do ogrzewania, produkcji ciepłej wody i klimatyzacji. Niemniej jednak, aby wykorzystać ten potencjał, należy najpierw zainstalować system, który będzie w stanie gromadzić i magazynować energię naturalnie występującą w ziemi. Zebrana energia jest następnie wykorzystywana do zasilania pompy ciepła, zapewniając wydajne i przyjazne dla środowiska rozwiązania grzewcze i chłodnicze dla Twojego domu.
Kolektory poziome gromadzą ciepło powierzchniowe Latem energia gromadzi się na powierzchni Ziemi. Ten rodzaj ciepła jest pobierany z gruntu za pomocą rur z tworzywa sztucznego (polietylenu) zakopanych około 20 cm poniżej lokalnej głębokości zamarzania. Rozstaw rur wynosi od 80 do 100 cm. Ten typ systemu nazywany jest poziomym kolektorem gruntowym. W obiegu zamkniętym płyn niezamarzający krąży w kolektorze, który odbiera ciepło z gruntu i przekazuje je do pompy ciepła. Wykorzystanie tej energii do ogrzewania jest praktycznym rozwiązaniem problemu ogrzewania dużych powierzchni domu.