Zobacz także:

Pompy ciepła

Fotowoltaika

Rekuperacja

Panele Mono czy Polikrystaliczne?

Planujesz inwestycję w fotowoltaikę? W takim razie czas się zastanowić jaki moduł wybrać. Panele monokrystaliczne czy polikrystaliczne? W tym artykule przedstawimy najważniejsze różnice pomiędzy głównymi typami ogniw PV.

Ogniwa monokrystaliczne

Ogniwa monokrystaliczne jak sama nazwa wskazuje zbudowane są z monolitycznego kryształu krzemu, o kształcie walca i średnicy ok. 30cm, pociętego na płytki o grubości 2-3mm. Kryształ ten uprzednio hoduje się pod ścisłą kontrolą, powolnie wyciągając z roztopionego krzemu krystaliczny zarodek. Jako, że mają one pierwotnie kształt kolisty, aby wyeliminować znaczne straty materiału nie wycina się z nich kwadratów a ośmiokąty – stąd pochodzi ich charakterystyczny kształt. Sprawność ogniw monokrystalicznych wynosi średnio ok. 14-17%.

Ogniwa polikrystaliczne

Ogniwa polikrystaliczne zbudowane są z wykrystalizowanego krzemu. Jako, że najlepszym kształtem dla ogniw jest kwadrat, pozwalający na szczelne pokrycie panelu materiałem półprzewodnikowym, ogniwa polikrystaliczne krystalizują w prostopadłościennej kadzi po czym również tnie się je na cienkie płytki. Krystaliczna budowa uwidacznia się poprzez niejednolitą powierzchnię płytki, i wraz z kwadratowy kształtem, stanowi charakterystyczną cechę tego typu ogniwa. Ogniwa polikrystaliczne osiągają sprawności rzędu 12-14%.

Rys. Ogniwo i panel polikrystaliczny.

Podstawowe różnice

Jednorodność kryształu ogniw monokrystalicznych i ich uporządkowana struktura wewnętrzna pozwalają na osiąganie wyższych sprawności niż mniejszej czystości ogniwa polikrystaliczne. Ośmiokątny kształt płytek monokrystalicznych determinuje natomiast większe przerwy między ogniwami w obrębie baterii niż w przypadku kwadratowych elementów polikrystalicznych – co odbija się na sprawności całego panelu i zmniejsza różnicę wynikającą z wyższej sprawności pojedynczych ogniw. Nieco wyższą moc z jednostki powierzchni możemy uzyskać z paneli monokrystalicznych, przez co panele polikrystaliczne tej samej mocy zajmują zazwyczaj większą powierzchnię. Różnicę w sprawności można również zauważyć przy różnych warunkach atmosferycznych – panele monokrystaliczne lepiej radzą sobie w dni słoneczne, podczas gdy polikrystaliczne mogą osiągać wyższą efektywność w warunkach zachmurzenia. Wysokie nakłady produkcyjne technologii monokrystalicznej przyczyniają się do dużo wyższych cen tego typu paneli w stosunku do paneli polikrystalicznych, co bezpośrednio przekłada się na ok. 80% udział tych drugich w rynku technologii fotowoltaicznych.

Rys. Panel monokrystaliczny (po lewej) oraz polikrystaliczny (po prawej)

Podsumowanie

Wpływ na wybór typu panelu fotowoltaicznego może mieć przede wszystkim kwestia
jaką powierzchnią pod montaż modułów dysponujemy – przy ograniczonych powierzchniach
warto zastanowić się nad modułami monokrystalicznymi, oraz koszty jakie chcemy ponieść – panele
monokrystaliczne wymagają dużo większych nakładów inwestycyjnych przy porównywalnych mocach.
Wybór modułu polikrystalicznego dla budynków mieszkalnych jest zazwyczaj najbardziej optymalny.


Kalkulator kosztów

Oblicz zyski wynikające z tego rozwiązania.

Sklep internetowy

Zapoznaj się z naszym asortymentem w sprzedaży.

Kalkulator słoneczny

Sprawdź zysk mocy w przeliczeniu rocznym.
© Copyright 2016 4EnergyTomika
Wszelkie prawa zastrzeżone | Kontakt
Wykonanie: urbisoft.pl