Nadszedł czas na aktywne wsparcie pomp ciepła!
W dniu 17 października 2013 w ramach targów Renexpo w Warszawie odbył się II Kongres Polskiej Organizacji Rozwoju Pomp Ciepła. W imprezie wzięło udział ponad 350 osób z całej Polski.
II Kongres PORT PC otworzył prezes zarządu PORT PC Paweł Lachman. Warto wspomnieć że dzień wcześniej został on uhonorowany pucharem Renexpo za wybitną osobowość branży OZE w 2013 roku, co jest również wyróżnieniem dla całej działalności PORT PC. Na początku Kongresu uczczono minutą ciszy pamięć zmarłego niedawno Profesora Brunona Grochala, wieloletniego prezesa zarządu PSPC i gorącego propagatora pomp ciepła w Polsce.
Cel kongresu
Zgodnie z mottem II Kongresu PORT PC: „Czas na aktywne wsparcie pomp ciepła!” najważniejszymi tematami były nowe inicjatywy stowarzyszenia, związane z ustanawianiem branżowych standardów technicznych, ważne wystąpienie Prezes Zarządu NFOŚiGW Małgorzaty Skuchy i zapowiedź dofinansowania pomp ciepła w ramach nowego programu dofinansowania PROSUMENT od początku 2014 r.
Bardzo interesujące dla słuchaczy było wystąpienie Pani Krystyny Dawson z BSRIA, dotyczące przyszłości technologii grzewczych w Europie oraz znaczenia pomp ciepła w rozwoju technologii smart grid poruszane przez pana Marka Miarę z Instytutu Fraunhofera ISE.
Plany na przyszłość
W ramach prezentacji zamierzeń PORT PC, przedstawiono szczegółowe plany działań stowarzyszenia, takie jak wydanie wytycznych o szacowaniu współczynnika efektywności SCOP dla pomp ciepła sprężarkowych i gazowych (na bazie niemieckiej VDI 4650 cz. 1 i 2) jeszcze w grudniu tego roku, opublikowanie wytycznych dla równoważenia instalacji centralnego ogrzewania i wytycznych na temat głośności pomp ciepła do połowy 2014 roku.
Ważną inicjatywą stowarzyszenia są plany publikacji w Polsce najważniejszych wytycznych Niemieckiego Stowarzyszenia Inżynierów VDI, dotyczących branży OZE i techniki grzewczej. PORT PC ma nadzieję, że będzie to przełom w ustanowieniu standardów jakości dla intensywnie rozwijających się technologii OZE.
Planowane jest również rozpoczęcie szkoleń EUCert w 2014 r w Eurocentrum w Katowicach oraz prezentowanie przykładów zastosowania pomp ciepła w Polsce w artykułach prasowych.
Kolejną wspólną inicjatywą PORT PC i PSCP jest zamiar powołania w 2014 roku specjalnej Komisji ds. jakości instalacji z pompami ciepła. Zajmowałaby się ona rozpatrywaniem zgłaszanych przez klientów problemów jakościowych.